"Prenájmom dobrého stromčeka chrániš prírodu a pomáhaš tým, ktorí to naozaj potrebujú. Každý stromček nakoniec vysadíme a celý výťažok darujeme Lige proti rakovine."

Myšlienku prenájmu dobrých stromčekov podporujú a aj tento rok financie darovali Lige proti rakovine tieto spoločensky zodpovedné firmy

Ďakujeme za podporu aj rodine Čorňákovej, rodine Ištvanovej, p. Matúšovi Szabóovi s rodinou, p. Miroslave Szaboovej s rodinou, p. Uršule Kuzárovej, p. Daniele Alezárovej s rodinou a p. Alici Hričinovej.


Charitatívna stránka projektu 

Vďaka prenájmu stromčekov spoločensky zodpovedným firmám sme takto minulý rok, vo FABRIKE 48, odovzdávali finančný dar pre Ligu proti rakovine v roku 2021 spolu vo výške 1000 eur a v roku 2022 spolu vo výške 1500 eur. Vzhľadom na záujem širokej verejnosti sme sa rozhodli na tohtoročné Vianoce rozšíriť uvedený projekt aj pre jednotlivcov. Spoločne s firemnými partnermi veríme, že vás osloví a podarí sa nám vyzbierať čo najväčšiu sumu na charitatívne účely.

Enviromentálna stránka projektu

Vianočné dobré stromčeky v kontajneroch sú vysádzané podľa potreby naspäť do svojho prirodzeného prostredia v rámci našich dobrovoľníckych aktivít.

Dobré stromčeky na Vianoce 2023

Vyberte si svoju jedličku, ktorú vám košickí dobrovoľníci donesú priamo domov alebo na vami určené miesto. Po sviatkoch si ho opäť vyzdvihneme a podľa potreby na jar vysadíme.  

Vyberte si svoj vianočný dobrý stromček (výšky stromčekov sú uvádzané vrátane kvetináča) a vyplňte tento formulár.

#1 Alžbetka

Túto krásnu striebornú jedličku sme pomenovali po našej patrónke - významnej osobnosti našich dejín po ktorej je pomenovaný aj košický Dóm svätej Alžbety. Alžbetka nám vyrástla do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov : 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÁ


#2 Jonáš

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Jonášovi Záborskom (1812-1876) – básnik, prozaik, historik, novinár a neskôr aj kňaz, ktorý sa do pamäti mnohých z nás zapísal najmä humoreskou so zaujímavým názvom: Dva dni v Chujave. Jonáš nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu  


#3 Sándor

Tento fešák sa volá po Sándorovi Máraiovi (1900-1989) – bol najslávnejším a najvzdelanejším maďarským spisovateľom 20. storočia. Jeho socha v sediacej polohe sa nachádza na Zbrojničnej ulici a oproti nej je prázdna stolička, ktorá láka okoloidúcich, aby si k nemu prisadli. Sándor nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#4 Ladislav

Nádherný smrek pichľavý dostal meno po Ladislavovi Trojákovi (1914-1948) – bol hokejový útočník, ktorý sa ako prvý Slovák dostal do reprezentačného výberu Česko-Slovenska. Zároveň bol prvým slovenským hokejistom s titulom hokejového majstra sveta (v roku 1947). Vynikal kombinačnou hrou, skvelou prihrávkou, rýchlym korčuľovaním a vynikajúcim bránením. 30. novembra 2002 bol uvedený do Siene slávy slovenského hokeja. Na jeho počesť dostal košický zimný štadión názov – Košický štadión Ladislava Trojáka, v súčasnosti známy ako Steel Aréna.  Ladislav nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine). ozn.

Stav: REZERVOVANÝ


#5 Štefan

Ďalšia nádherná strieborná jedlička nesie meno po Štefanovi Margitovi (1956) – operný spevák, ktorý sa narodil v Košiciach, so zosnulou svojou manželkou Hanou Zagorovou v Prahe. Vystupoval v slávnej milánskej opere La Scala, v londýnskej Covent Garden a v roku 2008 i v newyorskej Metropolitnej opere. Ladislav nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu 


#6 Waldemar

Smrek nesie názov po Waldemarovi Matúškovi (1932 -2009) – jeden z najpopulárnejších československých spevákov 60. a 70. rokov. Istý čas žil v Prahe, potom na Floride. Dvakrát vyhral Zlatého slávika v rokoch1962 a 1967. Objavoval sa vo filmoch ako herec, okrem toho spolupracoval s Helenou Vondráčkovou, Martou Kubišovou a naspieval duety aj s Hanou Hegerovou i Karlom Gottom. Waldemar nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea omorica. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#7 Jozef

Strieborná jedlička nesie meno po Jozefovi Psotkovi (1934 – 1984) – ako prvý československý občan dosiahol vrchol Mount Everestu bez kyslíkového prístroja, a to vo veku 50 rokov, čím sa stal jeho najstarším pokoriteľom. Jozef nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 100 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) ozn.

Stav: REZERVOVANÝ


#8 Zuzana

Táto krásavica sa volá po Zuzane Tlučkovej (1962) – z Košíc pochádza aj známa slovenská divadelná a televízna herečka. Po vyštudovaní VŠMU bola od roku 1985 členkou činohry Novej scény v Bratislave. Pôsobila aj v štúdiu L+S a od roku 1990 je herečkou v slobodnom povolaní, ktorá sa venuje predovšetkým dabingu. Zuzka nám vyrástla do výšky 160 cm. Druh stromu: Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#9 Martina

Táto krásna jedlička sa volá po Martine Hingisovej (1980) – víťazka Wimbledonu z rokov 1996, 1997 a 1998, Australian Open 1997 až 1999, French Open 1998 a 2000 a US Open 1997 a 1998 i mnohých ďalších cien. Martina je známou a veľmi úspešnou tenistkou, ktorá sa k svojmu rodnému mestu veľmi nepriznáva. Hneď po narodení totiž žila v moravskom Rožnove pod Radhoštěm a už od ôsmich rokov býva vo švajčiarskom meste Trubbach. Martina nám vyrástla do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#10 Sebastián

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Sebastiánovi Tinódyiovi (* 1510, Tinód – † 30. január 1556, Sárvár) bol renesančný spevák, básnik a hudobník maďarského pôvodu. Preslávil sa najmä ospievaním neúspešného obliehania Jágru Turkami v roku 1552, na ktorého obrane sa zúčastnilo aj veľa Košičanov. Svoje historické piesne vydal v roku 1554 aj v tlačenej podobe s názvom Cronica. Od roku 1548 už natrvalo žil a tvoril v Košiciach. Mesto mu nechalo odhaliť pamätnú tabuľu v roku 1900 na mieste predpokladaného domu, kde býval - Kováčska 34. Seb nám vyrástol do výšky 175 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) ozn

Stav: REZERVOVANÝ


#11 Štefan

Krásny smrek sme pomenovali po Štefan Bočkai[1] alebo Štefan Bočkaj[2] (staršie Štefan Bocskay[3]; po maďarsky: Bocskay István, v modernej maďarčine: Bocskai István) (* 1. január 1557, Kluž – † 29. december 1606, Košice) bol príslušník bohatej sedmohradskej magnátskej rodiny Bočkaiovcov, vodca Bočkaiovho povstania, sedmohradské knieža a uhorský protikráľ. Štefan nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav:  VOĽNÝ - Objednať tu


#12 Gabriel

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Gabriel Betlen[1] (staršie po slovensky: Gabriel Bethlen[2] alebo Gabriel Betlén[3]; maď. Bethlen Gábor, nem. Gabriel Bethlen; * 1580 Ilia – † 15. november 1629 Alba Iulia) bol sedmohradským kniežaťom a vodcom povstania Gabriela Betlena v Kráľovskom Uhorsku na území dnešného Slovenska. Jeho ozbrojené vystúpenie bolo sčasti súčasťou tridsaťročnej vojny. Viedol aktívnu protestantsky orientovanú zahraničnú politiku. Gabriel nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav:  REZERVOVANÝ


#13 Helena

Jedlička nesie meno po - Grófka Helena Zrínska (chorvátsky: Jelena Zrinski, maďarsky: Zrínyi Ilona, * 1643, Ozalj, Chorvátsko – † 1703 - Nicomedia, Turecko) bola posledným žijúcim členom chorvátskeho rodu Zrínskych, manželkou Františka I. Rákociho, po jeho smrti manželkou Imricha Tököliho a matkou Františka II. Rákociho. Jej telesné pozostatky boli v roku 1906 prevezené do Košíc. Pochovaná je spolu so svojím synom Františkom II. Rákocim v krypte košického Dómu svätej AlžbetyHelena nám vyrástla do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#14 Imrich

Stromček nesie meno po Gróf Imrich Tököli (de Késmárk; staršie Imrich Thököly; maď. Thököly Imre chorvátsky Mirko Thököly, sám sa podpisoval ako Emericq Thököly) (* 25. september 1657, Kežmarok – † 13. september 1705, Izmit, od roku 1906 pochovaný v Kežmarku) bol sedmohradské knieža, knieža resp. kráľ Horného Uhorska, vodca protihabsburského stavovského povstania (Tököliho povstanie), prezývaný svojimi súčasníkmi ako slovenský kráľ (maď. tót király) alebo kurucký kráľ. Imrich nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu: Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#15 František

Smrek nesie meno po - Gróf František II. Rákoci[1] (maď. II. Rákóczi Ferenc; * 27. marec 1676, Borša – † 8. apríl 1735, Tekirdağ, Osmanská ríša) bol sedmohradské knieža, šarišský župan a vodca posledného protihabsburského stavovského povstania v rokoch 1703 až 1711.[2] Pochádzal zo šľachtického rodu Rákoci. František nám vyrástol do výšky 160 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#16 František

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po František Kazinczy[1] (maď. Kazinczy Ferenc; * 27. október 1759, Érsemjén – † 23. august 1831, Széphalom, dnes časť Nového Mesta pod Šiatrom) bol uhorský šľachtic a jazykovedec. Odštartovaním jazykovej reformy sa zaslúžil o vznik modernej maďarčiny. František nám vyrástol do výšky 170 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#17 Imrich

Vianočný stromček sa volá po Imrich Henszlmann (* 13. október 1813, Košice – † 5. december 1888, Budapešť), bol architekt, historik umenia, archeológ, kritik, spisovateľ, lekár, parlamentný zástupca, univerzitný profesor a člen Uhorskej akadémie vied. Preslávil sa ako zakladateľ umenovedy a pamiatkovej obnovy v UhorskuImrich nám vyrástol do výšky 160 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) ozn

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#18 Július

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Gróf Július Andráši starší, celým menom Július Andráši zo Sâncrăieni a Krásnej Hôrky (starší pravopis: Július Andrássy; maď. Andrássy Gyula; latinsko-maďarský prídomok: maď. de Csíkszentkirály et Krasznahorka; * 8. marec 1823 Vlachovo, Uhorsko – † 18. február 1890 Volosko, Uhorsko, dnes Opatija v Chorvátsku) bol uhorský politik a veľkostatkár, v období rokov 1867 – 1871 bol prvým uhorským ministerským predsedom a v období rokov 1871 – 1879 rakúsko-uhorským ministrom zahraničných vecí. Jonáš nám vyrástol do výšky 170 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#19 Leopold

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Leopold Štefan Horowitz[1] (maď. Lipót Horovitz; * 2. február 1838, Rozhanovce – † 16. november 1917, Viedeň, Rakúsko) bol slovenský maliar a portrétista židovského pôvodu. Pochádzal zo židovskej rodiny. Najprv študoval u maliara Vojtecha Klimkoviča v Košiciach. V rokoch 1850 – 1857 žil vo Viedni a neskôr v Paríži (1860 – 1868). V roku 1868 sa usadil vo Varšave, kde maľoval portréty. V rokoch 1893 až 1917 žil opäť vo Viedni a živil sa z portrétnej maľby. Vo Varšave dokončil jeho prvé veľké dielo s názvom Koncové dni ničenia Jeruzalema. Na výstave budapeštianskej umeleckej galérie v roku 1885 predstavil svoj životný obraz Prvorodený a tri portréty, s ktorými získal veľký pochvalný list. Leopold nám vyrástol do výšky 160 cm. Druh stromu: Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) ozn

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#20 Ladislav

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Ladislav Nagy (* 1. jún 1979, Košice) je bývalý slovenský hokejový útočník, od sezóny 2016/17 pôsobil v tíme HC Košice. Svoju kariéru ukončil na domácich majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji 2019 zápasom proti Dánsku 21. mája 2019 v domovskej Steel Aréne – Košickom štadióne Ladislava Trojáka. Ladislav nám vyrástol do výšky 160 cm. Druh stromu: Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) ozn

Stav: REZERVOVANÝ


#21 František

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po František Klimkovič (maď. Klimkovics Ferenc; * 31. august 1826, Košice – † 8. apríl 1890, Budapešť) bol maliar, reštaurátor a pedagógPrvý maliar z rodiny bol jeho dedko Florián Klimkovič. František Klimkovič sa narodil v roku 1826 v Košiciach. Bol najstarším, a spolu s Vojtechom najvýznamnejším z bratov Klimkovičovcov. Jeho otec Ignác Klimkovič (1800 – 1852) bol slovenský maliar a sochár.[1] Františkovi mladší bratia Vojtech (1833 – 1885) a Florián (1831 – 1907) boli aj umelcami a zaslúžili sa o založenie Hornouhorského múzejného spolku. Najprv Vojtech, neskôr Florián boli riaditeľmi múzea v Košiciach (dnes Východoslovenské múzeum). František nám vyrástol do výšky 170 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu

#22 Ľudovít

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Ľudovít Čordák (maď. Csordák Lajos * 8. február 1864, Košice – † 28. jún 1937, Košice) bol slovenský maliarĽudovít Čordák pochádzal z poľsko-ukrajinskej rodiny krajčíra. V období rokov 1874 – 1881 študoval na reálnom gymnáziu v Košiciach, pod vedením Vojtecha KlimkovičaJe po ňom pomenovaná Čordákova ulica v Košiciach. V roku 1970 bola v Košiciach odhalená tabuľa na pamiatku Ľudovíta Čordáka a Eleméra Halásza-Hradila. Ľudovít nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine)

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu 


#23 Rudolf

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Dr. h. c. Ing. Rudolf Schuster, PhD. (* 4. január 1934, Košice) je bývalý slovenský politik, prozaik, dramatik, scenárista a bývalý prezident Slovenskej republiky. ). Rudolf nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#24 Gyula

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Gyula Kosice, vlastným menom Ferdinand Fallik (* 26. apríl 1924, Košice – † 25. máj 2016, Buenos Aires) bol argentínsky sochár, plastik, teoretik a básnik, predchodca kinetického a svetelného umenia. Narodil sa v maďarskej rodine v Košiciach. Keď mal štyri roky jeho rodičia emigrovali do Argentíny, kde sa usadili a zapísali svojmu synovi meno Fernando Fallik. V roku 2010 mu bolo Mestom Košice udelený titul čestného občana, za rozvoj kultúry a propagácie rodného mesta vo svete. V roku 2013 daroval Košiciam sochu s názvom Radosť, ktorá je umiestnená pred Kunsthalle pri mestskom parkuGyula nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav:  REZERVOVANÝ


#25 Ján

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Ján Štrasser (* 25. február 1946, Košice) je slovenský básnik, esejista, textár, dramaturg a prekladateľ Svoje prvé diela uverejňoval od roku v časopisoch Mladá tvorba, Romboid, Smena alebo Slovenské pohľady, knižne debutoval v roku 1968 zbierkou básní Odriekanie. V začiatkoch svojej literárnej tvorby vychádzal z myšlienok nadrealizmu. Vo svojich dielach sa venoval témam ako napr. rodinné spolužitie, všedné starosti a pod. Venuje sa tiež písaniu textov piesní a prekladom ruskej literatúry (Alexander Sergejevič Puškin, Michail Jurievič Lermontov, Boris Pasternak a i.) a v spolupráci s Petrom Zajacom aj z nemeckej literatúry (Bertolt Brecht, Ingeborg Bachmannová. Karl Kraus, Gottfried Benn a iní). Ján nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu: Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) ozn

Stav: VOĽNÝ - Objednať tu


#26 Radoslav

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Radoslav Zabavník (* 16. september 1980, Košice) je slovenský futbalový reprezentant. Hral na poste obrancu alebo defenzívneho záložníka. V drese slovenskej reprezentácie odohral 41 stretnutí, strelil v nich jeden gól. Počas úspešnej kvalifikácie Slovenska na Majstrovstvá sveta 2010 bol dôležitým defenzívnym pilierom mužstva. Radoslav nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 80 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#27 Peter

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Peter Bondra (* 7. február 1968, Luck, Ukrajina) je bývalý slovenský hokejový útočník. Vynikal rýchlym korčuľovaním a patril k najúspešnejším zakončovateľom v NHL. Výraznou mierou pomohol slovenskej reprezentácii k zisku titulu majstra sveta (2002). Po ukončení aktívnej kariéry v októbri 2007 sa stal jej generálnym manažérom. Jeho starší brat Juraj bol hokejový obranca. Je odchovancom Popradu, kde odohral sezónu 1985/86 v 1. SNHL. V nasledujúcom ročníku debutoval v česko-slovenskej lige ako hráč VSŽ Košice. V ďalšej sezóne 1987/88 pomohol tomuto mužstvu vybojovať titul česko-slovenského majstra. Peter nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu: Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#28 Ján

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Ján Bocatius (iné mená: Ján Bock, Ján Bogac, Ján Bogas, Ján Bogáthy[1], Jan Bok; * 25. december 1569, Wetschau, Nemecko – † 31. október 1621, Uherský Brod) bol uhorský humanistický básnik nemeckého pôvodu, pedagóg, historik a knihovník, pôsobiaci na území dnešného SlovenskaPochádzal z protestantskej obchodníckej rodiny a vzdelanie získaval v Sasku a Drážďanoch, kde sa zoznámil so slovenskými študentmi, a neskôr pokračoval v štúdiu na univerzite vo Wittenbergu. Po ukončení štúdia odišiel na územie dnešného Slovenska, kde pôsobil ako pedagóg, verejný činiteľ a básnik. Ako pedagóg pracoval v Banskej Bystrici, na Spiši a v Prešove. V roku 1599 sa stal rektorom a v roku 1603 richtárom v KošiciachJán nám vyrástol do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#29 Július

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Július Jakoby (* 28. marec 1903, Košice – † 15. marec 1985, Košice) bol slovenský maliarVýtvarne sa najskôr vzdelával v súkromnej a grafickej škole E. Króna (1923 – 1926). V rokoch 1927 – 1928 študoval na VŠVU v BudapeštiVenoval sa kresbe, pastelu, kamenným a keramickým mozaikám. Jeho počiatočná tvorba bola silne sociálne motivovaná, s groteskným a vnútorne ironickým akcentom, ktorým sú poznamenané aj napr. diela Nezamestnaný krompašský robotník (1925), Strach (1934) a iné. Charakteristickým pre neho je dôraz na úlohu farby, ktorá umocňuje dynamiku a bezprostredný, uvoľnený rukopis (Cirkus). V roku 1934 dostal Cenu mesta Košice za obraz Ležiaci ženský akt. V roku 1968 bol menovaný zaslúžilým umelcom. Diela sú vystavené v Slovenskej národnej galérii, Národnej galérii v Prahe, Maďarskej národnej galérii a v mnohých slovenských umeleckých múzeách a súkromných zbierkach. Najväčšia zbierka jeho práce sa nachádza v Východoslovenskej galérii v Košiciach. Július nám vyrástol do výšky 170 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine) 

Stav: REZERVOVANÝ


#30 Jozef

Tento krásny smrek pichľavý sa volá po Jozef Urban (* 29. november 1964 Košice – † 28. apríl 1999 Zvolen) bol slovenský básnik, textár, publicista a novinárJozef Urban debutoval básnickou zbierkou „Malý zúrivý Robinson“ v roku 1985, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. V druhej polovici 80. rokov, kedy pôsobil ako šéfredaktor časopisu Dotyky, ho oslovil na textársku spoluprácu spevák Miroslav Žbirka. Medzi ich prvé spoločné hity patrila pesnička „Len s ňou“. Podpísal sa tiež pod zabudnutý hit skupiny Broken Heart „Neplač“ a megahit skupiny Money Factor „Vráť trochu lásky medzi nás“, na albume Petra Lipu Naspäť na stromy má okrem titulnej piesne na konte aj text piesne „Caracas“. Jozef nám vyrástla do výšky 165 cm. Druh stromu:  Picea pungens glauca. Cena prenájmu počas sviatkov: 90 eur (50% tejto sumy darujete Lige proti rakovine)

 

Stav: REZERVOVANÝ